... protože hand-made nás baví...

NEJAKTUÁLNĚJŠÍ TERMÍNY WORKSHOPŮ
najdete na našem Facebook profilu
www.facebook.com/kreativatelier.cz

Březen 2016

Pomazánka ze sušených rajčat

29. března 2016 v 20:56 | Partystudio |  Spolu u stolu
Chutnalo vám na našem workshopu:


Oslava jara / březen

29. března 2016 v 20:48 | Kreativatelier |  WORKSHOPY proběhlé

Podívejte se jak se vyvedl náš jarní workshop!


VIDEO DOSTUPNÉ ZDE: /odkaz si zkopírujte do Vašeho prohlížeče/

https://youtu.be/R9KTm4NOwk4Mazanec od tchyně

26. března 2016 v 17:35 | Ester |  Spolu u stolu

Vaječná tlačenka

20. března 2016 v 11:50 | Kreativatelier |  Spolu u stolu
Vaječnou tlačenku dělávala má babička, od které jsem si již nestihla recept převzít. Její odchod byl dřívější, než se rozvinul můj zájem o vaření. I to je trochu nadsazené tvrzení, neboť mé kuchyni kraluje v tom pravém slova smyslu manžel.
Já mám kuchyň od toho, abych měla přístup k dřezu kvůli vodě při míchání barev. Taky mám prima veliké okno ve výši hlavy, takže děti na parapet nedosáhnou a tudíž ideální místo na schnutí všemožných kreativních polotovarů. Na druhou stranu nějaká pohoštění pro návštěvy chystám ráda. Přinejmenším má člověk radost, když pak chutná.
Abych se vrátila ke tlačence. Celá věc je nad očekávání jednoduchá.Stačí si zakoupit sáček želatiny, která je speciálně na vaječnou tlačenku. To je opravdu celé! Vše ostatní se dozvíte na zadní straně sáčku!
I tak pro přehled uvádíme potřebné ingredience, ať máte představu, co to obnáší.Já připravuji vaječnou tlačenku v podstatě výhradně na Velikonoce. Jsme pro dospělou část koledníků skoro poslední štací. Ne, že by pohrdli něčím tekutým, ale bývá již k poledni a tak po tlačence se vždy zapráší. A znaveni tím tradičním koledováním jsou velmi nadšení strávníci. A dokonce už chodí s očekáváním, že ji pro ně budu mít nachystanou.
Ani letos je nechci zklamat.
Hraju si sice s myšlenkou ji udělat ve zdravější variantě, ale když ona podle "sáčkového receptu" chutná přesně jako od babičky. A tak proč si ji jednou za rok nedat. Vždyť babičky neznaly raw a bio. A jak nám chutnalo.

Tlačenka ztuhne celkem dobře i v nejrůznějších nádobách. Takže pokud jste ochotni pohrát si s vyklápěním, tak se můžete pustit i do různých mini-party verzí.


Velikonoční přání v 5-ti minutách

17. března 2016 v 15:39 | Kreativatelier |  VYROBTE SI - nápady a návody
JAK SI VYROBIT RYCHLÉ PŘÁNÍ
a
JAK ZÍSKAT RAZÍTKO POŠTY KRASLICE:
Videonávod jak si vyrobit rychlé a milé velikonoční přání,
které obsahuje malou slovní hříčku najdete zde:


Razítko pošty Kraslice
Vložte přání se známkou a adresou adresáta do další obálky opatřené známkou a pošlete na poštu obce Kraslice (PSČ 358 01) a tam Vám na Vaše přání natisknou velikonoční razítko. Akce trvá do 26.3.2016. Tak honem!

Decoupage

15. března 2016 v 23:29 | Kreativatelier
Zde si můžete přečíst:

NĚCO MÁLO Z HISTORE UBROUSKOVÉ TECHNIKY
a dále
CO JE ČLOVĚK SCHOPEN UDĚLAT PRO UBROUSKY NA DECOUPAGE

A na tuto kolekci se můžete těšit na naší výtvarné dílně "OSLAVA JARA".
Wikipedie nám říká, že decoupage je předchůdce koláže. Dekorování lepením barevných výstřižků papíru a kombinace s malbou, plátkovým zlatem apod. Technika má počátek ve východosibiřském dekorování hrobů, odkud ve 12. století přešla do Číny. V 17. a 18. století je již rozšířena v Benátkách a Florencii.
Dnešní rozšířená podoba techniky decoupage představuje dekorování předmětů z nejrůznějších materiálů.
Existují speciální rýžové decoupage papíry, které jsou trochu silnější než tenká vrstva ubrousku. Oproti papírům na decoupage jsou stejně jako ubrousky průsvitné.
Na trhu jsou dnes i speciální lepidla na decoupage, ale velmi osvědčené běžné lepidlo Herkules.
Nadstavbou této techniky je potom krakelování, které se tvoří speciálním lakem a způsobí popraskání svrchní vrstvy obrázku.
Velké oblíbenosti se ale tato technika těší především kvůli velké nabídce ubrousků. Známe obrovské otočné stojany v obchůdkách s dárkovým zbožím. V kreativních e-shopech je běžná i možnost objednat si ubrousky po jednotlivých kusech.
Kdo se ale touto technikou v někdy zaobíral dá mi za pravdu. SEHNAT SI TEN PRAVÝ UBROUSEK JE VĚDA. Co se syslení výtvarného materiálu týče jsem exot. Žádná skřín mi na tyto účely není dost velká. Jsem příznivec recyklace, takže jsem schopna schovávat si velmi prapodivné věci. Zmíním tedy pár situací spojených s lovem ubrousků na decoupage. Jestli nějakou takovou sami máte, tak nám ji prosím pošlete zprávou. Osobně se ráda ujistím, že jsem ještě normální. :-)

CO JE ČLOVĚK SCHOPEN UDĚLAT PRO TEN IDEÁLNÍ UBROUSEK:

1. Sbírka ubrousků na decoupage se mi nemá šanci nikdy zmenšit.
Systém skladování totiž je:
- 1/3 se může spotřebovat s klidem
- s druhou třetinou se začíná šetřit - pokud jsem spotřebovala již první třetinu, tak je to oblíbený vzor a já chci mít své doplňky přece sladěné - navíc: začínám systematicky pokukovat po stejném balíčku
- s poslední třetinou nastává mírná panika - do této hromádky se sáhne pouze ve výjmečných situacích - při případných opravách již stávajících a osvědčených věcí

2. Existují ubrousky, které jsou prostě povinnost
Levandule, olivy, námořní motivy. Dostatečná zásoba sezónních motivů je také nutná. Vánoce, Velikonoce, podzimní motivy. Kdo by se chtěl stresovat na poslední chvíli?

3. Výprodej? Olala...
Co na tom, že Vánoce jsou až za rok. Co na tom, že vlastně ještě nevíme, která barevná kombinace těm našim příštím svátkům bude doma dominovat.

4. Limitované edice
Každému je přece jasné, že pokud Ikea uvedla na trh sezónní ubrousek, tak příští rok ho již nemáme šanci sehnat. To jistě hovoří o potřebě se předzásobit.

TAKŽE:

Moje sbírka už zabírá slušně velkou krabici. A nejen to. Má sbírka je zdvojená. Podlehnu-li kreativnímu nadšení na chalupě, nebudu se omezovat tím, že ubrousky mám jen doma.

Opravdu hezké ubrousky se pohybují i kolem ceny 80 Kč za balíček. Pokud tedy cena klesne na 55 korun, tak co na to říct? Nemám problém si odepřít lak na nehty. Víte ale, co se z jednoho balíčku dá vytvořit malým milých radostí?

Limitované edice jsou mojí libůstkou. Mám vánoční ubrousky z Ikea, které jsou staré 12 let. Když já k nim mám nádhernou obrovskou misku ze stejné serie. Takovými ubrousky přece nenechám utírat dětem pusu. Co na tom že je ten sváteční čas.
Mým tipem je sledovat nabídku řetězce HM. V jejich nabídce ze sekce "home" se někdy objeví ubrouskový skvost. Netuším o jejich slevových akcích na dámské prádlo. Ani o čase výprodejů dětského oblečení. Jejich novinky z "home" resortu mi ale obvykle neunikají. Tento týden jsem se přepravovala z Albertova do Podolí. Avšak myšlenka na možnost velikonočních motivů na ubrouscích v HM mi tu cestu natáhla přes Smíchov...

Žiju ale v představě, že nás je víc. :-)

Nenuťte mě rozkřapnout vajíčko!

11. března 2016 v 11:08 | Kreativatelier |  VYROBTE SI - nápady a návody
Jakmile se rozbalí vánoční dárky, začínám s aktivitou hraničící s obcesí. Podvědomě se při vaření vyhýbám rozkřapnutní vajec. Ne, že bych vyloučila vejce z našeho rodinného jídelníčku, ale podmínkou je, aby vajíčko šlo vyfouknout.
Já jich mám totiž na dekorování každý rok prostě málo! Ať jsou moje zásoby jakékoliv! Přehlížím proto recepty, ve kterých stojí: "vypracujeme sníh". Protože je ale v přípravě tip na velikonoční sněhové pusinky a ten je pro vás, tak jsem udělala výjimku! :-)

Ale skořápky jsem vyhodit odmítla! ......tady je máte! A je to za pár minut!

!!! Pokud si již nyní při procházce ulomíte pár větviček a dáte do vázy, doma v teple na nich budete mít za pár dní lístky!
Dokonce tak rychle, že do Velikonoc poběžíte pro nové !!!

Jak to vypadá naživo můžete vidět na našem www.facebook.com/kreativatelier.cz
nebo nově také na !

Ptáčci u nás doma

6. března 2016 v 17:18 | Kreativatelier |  VYROBTE SI - nápady a návody
Jaro se hlásí o slovo - pusťte si jej i vy domů prostřednictvím různých variací ptáčků!


KOUZLO BŘEZOVÉ KůRY

Březová kůra je velmi efektní přírodní materiál, který využijeme v jakékoliv roční době. Práce s ní je překvapivě jednoduchá. Stačí se držet několika pravidel:
1) Kůru od kmene stromu oddělujeme začerstva. Tzn. pokud náhodně narazíme na čerstvě spadlou břízu, nebo pokud nám čerstvě dorazilo březové dřevo do krbu.
2) I s vyřezáváním tvarů platí - čím rychleji kůru zpracujeme, tím lépe. Kůra se pak neláme a řezy se vedou snáze.
3) Používáme kvalitní a ostrý nástroj. S rozšířeným řezákem na koberce si vyřežete lehce tvary s rovnými řezy, ale pokud chcete zaoblenější a drobnější tvary, tak je vhodné sáhnout po kvaltnějším nástroji. My si nemůžeme vynachválit ty od značky Fiskars.
4) Vyřezané tvary vložíme do novinového papíru a dáme lisovat. Lisujeme s předstihem. Důkladné vyschnutí během lisování zabrání následnému kroucení tvarů.
5) Pokud bude kůra podlepená překližkou, lze dekorace využít i venku. Pokud máte ale tvary pouze z kůry, je vhodné zamezit kontaktu s vlhkostí. Zabráníte tak zkroucení.

NĚŽNÁ KRAJKA

Záclonám s krajkovým vzorem již ve většině moderních domovů odzvonilo, ale nějaký ten zbytek materiálu se jistě najde. Nenákladným řešením je také návštěva second-handu.

První variantou s krajkovým motivem

jsou ptáčci ze samotvrdnoucí hmoty. Na vyválený tvar nejprve obtiskneme kus záclony / dečky a teprve poté si vybereme kde vyřízneme požadovaný tvar ptáčka.
Doproučujeme si připravit i klasická vykrajovátka. Efektně totiž vypadají i vajíčka či jiné - neutrální tvary. Pokud si vyrobíte pár hvězdiček do zásoby, tak před Vánoci budete mít skvělou ozdobu použitelnou při balení dárků. A proč se do takové akce pouštět dvakrát, když můžeme hýřit zase jinými kreativními činnostmi, že? :-)

Milujeme kombinaci bílé a černé - je to šik!

Černý kartonový papír lze sehnat v papírnictvím v archu ve větších formátech. Celý kus archu polepíme kusem záclony lepidlem Herkules, které si případně naředíme. Není potřeba se zaleknout nepatrně bílé stopy lepidla. Schnutím zprůhlední.
Po částečném zaschnutí zakryjeme folií (stačí kuchyňská, nebo tzv. kancelářské košilky) a necháme doschnout zatěžkané knihami. Papír s krajkou pak bude hezky rovný a díky folii se nepřilepí.

Z druhé strany černého kartonu obkreslíme vybrané tvary ptáčků a vystřihneme. Pokud se krajka přece jen někde trochu třepí, tak si můžeme pomoci bezbarvým lakem.

Stává se vám, že nyní zjara mladí ptáci narazí omylem do okna? Pak využijte vzor ptáčka v letu a použijte tento výtvor místo okenní samolepy.

Pokud chcete pouze sezónní dekoraci, připevněte ptáčky na bavlnky, které ke stěně připevníte kvalitními washi páskami.

Krásné jaro!