... protože hand-made nás baví...

NEJAKTUÁLNĚJŠÍ TERMÍNY WORKSHOPŮ
najdete na našem Facebook profilu
www.facebook.com/kreativatelier.cz

Decoupage

15. března 2016 v 23:29 | Kreativatelier
Zde si můžete přečíst:

NĚCO MÁLO Z HISTORE UBROUSKOVÉ TECHNIKY
a dále
CO JE ČLOVĚK SCHOPEN UDĚLAT PRO UBROUSKY NA DECOUPAGE

A na tuto kolekci se můžete těšit na naší výtvarné dílně "OSLAVA JARA".
Wikipedie nám říká, že decoupage je předchůdce koláže. Dekorování lepením barevných výstřižků papíru a kombinace s malbou, plátkovým zlatem apod. Technika má počátek ve východosibiřském dekorování hrobů, odkud ve 12. století přešla do Číny. V 17. a 18. století je již rozšířena v Benátkách a Florencii.
Dnešní rozšířená podoba techniky decoupage představuje dekorování předmětů z nejrůznějších materiálů.
Existují speciální rýžové decoupage papíry, které jsou trochu silnější než tenká vrstva ubrousku. Oproti papírům na decoupage jsou stejně jako ubrousky průsvitné.
Na trhu jsou dnes i speciální lepidla na decoupage, ale velmi osvědčené běžné lepidlo Herkules.
Nadstavbou této techniky je potom krakelování, které se tvoří speciálním lakem a způsobí popraskání svrchní vrstvy obrázku.
Velké oblíbenosti se ale tato technika těší především kvůli velké nabídce ubrousků. Známe obrovské otočné stojany v obchůdkách s dárkovým zbožím. V kreativních e-shopech je běžná i možnost objednat si ubrousky po jednotlivých kusech.
Kdo se ale touto technikou v někdy zaobíral dá mi za pravdu. SEHNAT SI TEN PRAVÝ UBROUSEK JE VĚDA. Co se syslení výtvarného materiálu týče jsem exot. Žádná skřín mi na tyto účely není dost velká. Jsem příznivec recyklace, takže jsem schopna schovávat si velmi prapodivné věci. Zmíním tedy pár situací spojených s lovem ubrousků na decoupage. Jestli nějakou takovou sami máte, tak nám ji prosím pošlete zprávou. Osobně se ráda ujistím, že jsem ještě normální. :-)

CO JE ČLOVĚK SCHOPEN UDĚLAT PRO TEN IDEÁLNÍ UBROUSEK:

1. Sbírka ubrousků na decoupage se mi nemá šanci nikdy zmenšit.
Systém skladování totiž je:
- 1/3 se může spotřebovat s klidem
- s druhou třetinou se začíná šetřit - pokud jsem spotřebovala již první třetinu, tak je to oblíbený vzor a já chci mít své doplňky přece sladěné - navíc: začínám systematicky pokukovat po stejném balíčku
- s poslední třetinou nastává mírná panika - do této hromádky se sáhne pouze ve výjmečných situacích - při případných opravách již stávajících a osvědčených věcí

2. Existují ubrousky, které jsou prostě povinnost
Levandule, olivy, námořní motivy. Dostatečná zásoba sezónních motivů je také nutná. Vánoce, Velikonoce, podzimní motivy. Kdo by se chtěl stresovat na poslední chvíli?

3. Výprodej? Olala...
Co na tom, že Vánoce jsou až za rok. Co na tom, že vlastně ještě nevíme, která barevná kombinace těm našim příštím svátkům bude doma dominovat.

4. Limitované edice
Každému je přece jasné, že pokud Ikea uvedla na trh sezónní ubrousek, tak příští rok ho již nemáme šanci sehnat. To jistě hovoří o potřebě se předzásobit.

TAKŽE:

Moje sbírka už zabírá slušně velkou krabici. A nejen to. Má sbírka je zdvojená. Podlehnu-li kreativnímu nadšení na chalupě, nebudu se omezovat tím, že ubrousky mám jen doma.

Opravdu hezké ubrousky se pohybují i kolem ceny 80 Kč za balíček. Pokud tedy cena klesne na 55 korun, tak co na to říct? Nemám problém si odepřít lak na nehty. Víte ale, co se z jednoho balíčku dá vytvořit malým milých radostí?

Limitované edice jsou mojí libůstkou. Mám vánoční ubrousky z Ikea, které jsou staré 12 let. Když já k nim mám nádhernou obrovskou misku ze stejné serie. Takovými ubrousky přece nenechám utírat dětem pusu. Co na tom že je ten sváteční čas.
Mým tipem je sledovat nabídku řetězce HM. V jejich nabídce ze sekce "home" se někdy objeví ubrouskový skvost. Netuším o jejich slevových akcích na dámské prádlo. Ani o čase výprodejů dětského oblečení. Jejich novinky z "home" resortu mi ale obvykle neunikají. Tento týden jsem se přepravovala z Albertova do Podolí. Avšak myšlenka na možnost velikonočních motivů na ubrouscích v HM mi tu cestu natáhla přes Smíchov...

Žiju ale v představě, že nás je víc. :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama