... protože hand-made nás baví...

NEJAKTUÁLNĚJŠÍ TERMÍNY WORKSHOPŮ
najdete na našem Facebook profilu
www.facebook.com/kreativatelier.cz

Říjen 2017

Plaster of Paris - svícny ze sádry

7. října 2017 v 17:09 | Kreativatelier |  VYROBTE SI - nápady a návody
Stalo se vám již někdy, že jste měli svíčku, která nepadne do žádného stojánku? Myslíme tím především dlouhé svíčky, které nelze jen tak postavit.

Za pár korun můžete rychle vykouzlit svícny pomocí sádry!
Koupíte jí sáček v každém hobbymarketu za zhruba 20 korun.


Potřebujete kelímek od jogurtu či pomazánkového másla /na pružnější plast, jako jsou například kbelíky od řeckých jogurtů zapomeňte, špatně se z nich sádra následně dostává ven/.

Kelímek, do kterého budete sádru odlévat si lehce vymažte obyčejným krémem /např. Indulona/. Dolní část svíčky zabalte do alobalu. Alobal použijte ne v příliš silné vrstvě, pouze tak, aby pak byla vůle taková, že svíčka se do svícnu zlehka vloží a naopak se nebude kývat.
Na alobal naneste také trochu krému.
V nádobě určené pro míchání sádry, nebo takové, kterou po použití bez vymývání vyhodíte si rozmíchejte sádru s vodou dle návodu. Konzistence by měla být zhruba jako hustší jogurt. Sádru pečlivě rozmíchejte dohladka, ať ve směsi nezůstanou hrudky.
Sádru si vylijte do připraveného kelímku a do něj pak vložte svíčku obalenou v alobalu. Není nutné ji zatlačit až na dno. Ohlídejte si, že svíčka stojí zpříma. Po stranách je vhodné svíčku zafixovat dvěma kusy vhodných delších předmětů. My jsme zvolili delší kusy hranatých polínek.
Kelímek se svíčkou nechte stát na místě až do úplného ztuhnutí sádry. Nejlépe do druhého dne.


Po vytuhnutí sádry vyjměte svíčku /pokud nepůjde rovnou s alobalem, tak alobal opatrně vyjměte zvlášť/. Kelímek buď půjde sejmout zlehka, nebo ho můžete u horního okraje lehce naříznout a poprat se s ním případně po kusech.
Sádrový odlitek zlehka začištěte jemným brusným papírem.

A teď přichází ta vhodná doba na kreativní vyjádření. Sádru můžete libovolně ozdobit akrylovými barvami. Tato část tvoření bude bavit jistě i děti. Takže jestli jste na to nemysleli včas, hurá do celého procesu ještě jednou. Podruhé to půjde již bez sebemenšího zaváhání.


Zbytky sádry nikdy nevylévejte do toalety, umyvadla ani dřezu! Hrozí tím zatuhnutí v odpadu a tím tak velké nepříjemnosti.
V hobbymarketech prodávají speciální pružné misky, ze kterých se zbytky sádry po zatuhnutí dobře odloupnou a lze je tak vyhodit do odpadků. Nebo použijte nádobu, kterou pak rovnou vyhodíte. Doporučujeme ale kulatý tvar, ve kterém se sádra dobře míchá. Hranaté nádoby vhodné nejsou, v rozích zůstávají rády nerozmíchané hrudky.Víte, že Kreativatelier má kromě bohaté nabídky pomůcek ke tvoření i zásobu forem na sádrové odlitky? Můžete si je zapůjčit v rámci hodinových dílen.
Drobnější odlitky vytuhnou vcelku rychle, takže sotva si dopijete kávu, tak bude čas je vyjmout.
Máme tvary, které vytvoří krásné rohy fotorámečkům, formy na tvary mořských mušlí, hvězdičky a další motivy.


Hodně zábavy!
Kreativatelier
váš prostor pro tvoření